Denti, odontologijos klinika

Dantų plombavimas
(karieso gydymas, estetinis plombavimas)

Paslaugos

Dantų plombavimas, gydymas


Dantis profilaktiškai pasitikrinti gydytojai odontologai rekomenduoja du kartus per metus. Vizito odontologijos klinikoje metu diagnozavus dantų pažeidimą ir siekiant išsaugoti kiek įmanoma daugiau sveiko danties audinio, dantims reikalingas paprastas arba estetinis plombavimas. Nors dantų plombavimas skirtas nedideliems dantų vainikų defektams atstatyti, laiku neužplombavus danties, galimos reikšmingos neigiamos pasekmės – vystosi ėduonis, atsiranda dantų jautrumas, skausmas, o uždelsus per ilgai – dantis gali nulūžti arba jį gali prireikti šalinti.

Dantų plombavimas, gydymas

Dantų plombavimas – ėduonies pažeistų dantų gydymo būdas


Dantį gydyti reikia tuomet, kai atsiranda kariesas, dar vadinamas dantų ėduonimi. Dantų ėduonis apibūdinamas kaip danties kietųjų audinių liga, kurios atsiradimą lemia keturi pagrindiniai veiksniai: dažnas angliavandenių vartojimas, bakterijos, imlus danties paviršius ir laikas. Sumažėjus danties emalio atsparumui (mineralų kiekiui), burnoje esančioms bakterijoms bei virusų fermentams susidaro palankios sąlygos lengvai tirpdinti emalį. Šio proceso pasekmė - yrantys kalcifikuoti audiniai.

Iš pirmo žvilgsnio, kariesas atrodo kaip tamsi dėmelė ant danties paviršiaus, tačiau įsižiūrėjus atidžiau, matosi didesnė ar mažesnė „skylutė“. Nedideli pažeidimai iš pradžių gali būti nepastebimi, nes nesukelia jokių juntamų simptomų. Tačiau pradėjus kauptis bakterijoms ir jau prasidėjus pirminei danties emalio demineralizacijai (kariozinė dėmė), rekomenduojama reguliuoti mitybą, atlikti individualią ar profesionalią burnos higieną, mechaniškai šalinti apnašas. Atsiradus pastebimai kariozinei ertmei, vadinamajai „skylutei“, pacientas galimai pradės jausti simptomus - pažeisti gyvi dantys taps jautrūs terminiams dirgikliams kaip šalčiui ar karščiui bei saldžiam maistui. Tuomet vertėtų kuo skubiau kreiptis į savo odontologą gydytoją.

Dantų plombavimo procedūros taikymas ir procesas


Dantų plombavimo procedūra taikoma skirtingomis aplinkybėmis. Pagrindinė situacija yra dantyje atsiradusi karieso sukurta kariozinė ertmė, tačiau verta žinoti, kad dantų plombavimas taikomas ir prireikus pakeisti senas, nekokybiškas plombines restauracijas, arba, kai nudyla audiniai ir siekiama atstatyti prarastą danties anatomiją. Plombavimo procedūros esmė - užpildyti išvalytą karieso ertmę, atstatyti taisyklingą danties anatomiją ir apsaugoti esamą danties nervą nuo galimo pažeidimo ir tolimesnių sunkesnių komplikacijų.

Prieš plombavimo procedūrą pacientui gydytojai odontologai rekomenduoja pavalgyti – procedūros metu būtina izoliuoti dantį nuo seilių ir drėgmės, o sotaus žmogaus seilėtekis yra mažesnis. Prieš gydymą dantis paprastai yra nujautrinamas naudojant vietinius anestetikus. Tuomet nuskausmintas dantis išvalomas grąžteliu ir paruošiamas plombavimui. Paprastai dantys plombuojami šviesoje kietėjančiais kompozitais (helio plombomis), o rečiau – kompomerais, stiklo jonomeriniais cementais, amalgamomis, cheminio kietėjimo plombomis. Šiais laikais plačiausiai naudojami šviesoje kietėjantys kompozitai. Jie pasižymi geromis tarpusavyje suderintomis estetinėmis ir patvarumo savybėmis. Į jų sudėtį įeina pigmentinės medžiagos. Jos plombai suteikia skirtingus atspalvius. Todėl galima parinkti spalvą, tinkamiausią plombuojamam dančiui. Helio plombos yra pakankamai tvirtos, jų nusidėvėjimas turėtų prilygti natūraliam dantų nusidėvėjimui. Kokybišką danties plombą galima atskirti pagal dvi esmines savybes: jos netrukdo sukąsti dantų ir atstato gretimų dantų kontakto tašką neapsunkinant apatinio žandikaulio judinimo į šonus.

Dantų plombavimo ypatumai


Išskiriami dantų plombavimo būdai: įprastinis ir estetinis. Kiekvieno plombavimo metu yra siekiama atkurti anatominę danties formą, funkciją ir estetinę išvaizdą naudojant įvairias plombines medžiagas.

Paprastai dantų plombavimo proceso trukmė priklauso nuo individualios situacijos sudėtingumo ir gali užtrukti nuo keliolikos minučių iki kelių valandų. Dantims, kurie turi nedideles ar vidutinio dydžio ertmes, plombavimas nėra itin sudėtingas ir gali būti atliekamas per vieną vizitą. Tačiau jei defektai yra didesni, tam gali prireikti keleto susitikimų su gydytoju odontologu.

Kiekvienam pacientui reikalinga žinoti, kad plombuojant dažnai nujautrinamas žandas ar lūpos. Tad po procedūros vertėtų palaukti, kol aptirpimas praeis. Tik tuomet patariama kramtyti ir valgyti – tai padės išvengti netyčinio įsikandimo.

Plombos taip pat nėra amžinos, jų tarnavimo ilgaamžiškumas priklauso nuo daugybės priežasčių: paciento burnos higienos įpročių bei įgūdžių, dietos, ertmės dydžio, pasirinktos medžiagos ir kt. Dėl šios priežasties plombos turėtų būti nuolat tikrinamos. Pastebėjus pralaidumą tarp danties ir plombos, pastarosios turėtų būti nedelsiant pakeičiamos naujomis. Jei kariesas arba pasenusi plomba nėra tvarkomi, tuomet plombavimo gali nepakakti – tada siūlomas endodontinis gydymas (dantų kanalų gydymas) arba protezavimas.

Estetinis plombavimas


Estetinis plombavimas - prieš
Estetinis plombavimas - po

Estetinis dantų plombavimas - restauracinio pobūdžio procedūra, kurios metu atkuriama estetinė dantų išvaizda, koreguojant jų išsidėstymą lanke, spalvą, formą. Ji atliekama tiek priekiniams, tiek krūminiams dantims, o šio plombavimo būdo pagalba atkurtas dantis nesiskiria nuo kitų dantų nei funkcijomis, nei išvaizda. Estetinio plombavimo procedūros dėka galima atkurti nuskilusį danties kampą, atlikti nudilusių dantų atstatymą, išlyginti kreivus dantis, paslėpti tarpus tarp dantų ar juos pakoreguoti, pakeisti dantų spalvą. Estetinis plombavimas kartais rekomenduojamas ir kaip alternatyva ortodontiniam dantų gydymui, tačiau tokia alternatyva tinkama tik tuomet, kai paciento sąkandis yra taisyklingas, o kreivas tik vienas ar keletas dantų.

Estetinės tiesioginės restauracijos atliekamos naudojant nanokompozitus. Jie sudaryti iš nano dalelių ir jų junginių. Ši restauracija yra paplitusi dėl gerų fizinių bei estetinių savybių, gero poliravimo. Estetinio plombavimo metu kruopščiai sluoksniuojamas kompozitas, siekiant atkurti dantų formą, spalvą, dydį, skaidrumą. Procedūros trukmė priklauso nuo atkuriamų dantų skaičiaus bei darbo sudėtingumo. Vieno danties restauracija užtrunka apie 40 - 60 minučių.

Plombavimo dieną nerekomenduojama vartoti dažančių maisto produktų kaip, pavyzdžiui, mėlynės, burokėliai ar raudonas vynas. Po procedūros galimas dantenų maudimas, paraudimas, nežymus kraujavimas valant, dantų jautrumas. Toks adaptacinis periodas gali trukti iki poros savaičių. Po 2 - 4 savaičių būtina kontrolinė apžiūra. Kontrolinės apžiūros metu gydytojas odontologas įvertina estetinio plombavimo rezultatą ir, atsižvelgdamas į paciento pastabas, gali pasiūlyti atlikti korekciją.

Estetinis plombavimas nėra amžinas, tačiau ilgalaikis. Jis gali tarnauti net 8 - 10 metų ir ilgiau. Estetiškai plombuotus dantis reiktų valyti dantų šepetėliu ir pasta, o tarpdančius – higieniniu siūlu arba tarpdančių šepetėliais. Nepatartina naudoti kieto dantų šepetėlio ar pastos, turinčios stiprių ambrazyvinių medžiagų (didelių granulių), nes taip greičiau ardomas nupoliruotas plombuoto danties paviršius. Kas pusę metų būtina atlikti profesionalią burnos ertmės higieną bei restauruotų dantų poliravimą, po kurio danties paviršius vėl tampa blizgus.

Pasidalinti

Paslaugą atliekantys gydytojai

Ingrida Bavarienė

Ingrida Bavarienė

Gydytoja odontologė

Plačiau
Žiedė Greitmanė

Žiedė Greitmanė

Gydytoja odontologė

Plačiau

Registracija telefonu

+370 610 65324

+370 610 65324

Registracija internetu

Registruotis

Jums taip pat gali būti aktualu

Endodontinis gydymas

Endodontinis gydymas

Endodontinis gydymas, dar kitaip žinomas kaip dantų kanalų gydymas, reikalingas tuomet, kai šaknies kanale esanti pulpa yra paveikta uždegimo arba infekcijos.

Plačiau
Dantų gydymas

Dantų gydymas

Profilaktinė dantų apžiūra ir gydymas – tai dantų ligų ir jų sukeliamų sveikatos problemų prevencija, reikalinga tiek vaikams, tiek suaugusiems.

Plačiau
Dantų rentgenograma

Dantų rentgenograma

Dentalinė radiografija yra neinvazinis diagnostinis dantų ir aplinkinių kietųjų audinių įvertinimo metodas, kuriame naudojami didele skvarba pasižymintys rentgeno spinduliai.

Plačiau
Share by: