Denti, odontologijos klinika

Dantų šaknų kanalų gydymas

Denti • 2021 m. balandžio 20 d., antradienis
Endodontinis gydymas

Endodontinis gydymas


Endodontinis gydymas yra būtinas, kai šaknies kanale esančią pulpą paveikia uždegimas ar infekcija. Uždegimas ar infekcija atsiranda dėl įvairių priežasčių: negydant dantų ėduonies, atsiradusių įtrūkimų dantų paviršiuose. Įvykusi danties trauma gali pakenkti danties pulpą net jei išoriškai dantis atrodo sveikas be įtrūkimų. Jeigu danties pulpa buvo pažeista ir yra negydoma, gali atsirasti danties skausmas ir paskatinti abceso (pūlinio) atsiradimą.


Kas yra endodontinis gydymas?


Endodontija tai odontologijos sritis, kuri specializuojasi danties šaknies kanalų gydyme. Pagrindinis endodontinio gydymo tikslas – sunaikinti mikroorganizmus šaknies kanalų sistemoje, ir apsaugoti dantį bei aplinkinius audinius nuo infekcijos.


Kada reikia atlikti endodontinį gydymą?


Endodontinis gydymas yra būtinas, kai šaknies kanale esančią pulpą (pulpa - danties sudėtinė dalis, mažas kraujagyslių, nervų ir limfagyslių raizginys, esantis danties viduje) paveikia uždegimas ar infekcija. Uždegimas ar infekcija atsiranda dėl įvairių priežasčių: negydant dantų ėduonies, atsiradusių įtrūkimų dantų paviršiuose. Įvykusi danties trauma gali pakenkti danties pulpą net jei išoriškai dantis atrodo sveikas be įtrūkimų. Jeigu danties pulpa buvo pažeista ir yra negydoma, gali atsirasti danties skausmas ir paskatinti abceso (pūlinio) atsiradimą.


Kokie simptomai parodo ar reikalingas endodontinis gydymas?


Dažniausiai pasitaikantys atvejai, kada reikia atlikti endodontinį gydymą yra, kai pacientai skundžiasi:

  • užsitęsusiu danties jautumu nuo šalto ir karšto dirgiklio;
  • danties jautrumu liečiant (spaudžiant) ir kramtant;
  • ant dantenų atsiradusia fistule (fistulė – tai dėl patologinio proceso(infekcijos) susidaręs kanalas (latakėlis), jungiantis infekcijos židinį su išore. );
  • patinimu;
  • patamsėjusia danties spalva;

* Kartais gali nebūti jokių simptomų (tokiais atvejais, kai uždegimas yra lėtinis).


Ar gali endodontinis gydymas išsaugoti nuosavą dantį?


Endodontinis gydymas, jo sėkmė ir prognozė priklauso nuo daug faktorių. Pirmiausiai yra įvertinamas danties pažeidimas (apžiūros metu ir atlikus danties rentgeno nuotrauką). Po danties įvertinimo, esant endodontinio gydymo indikacijom yra atliekamas gydymas. Endodontinio gydymo metu iš danties yra pašalinama uždegimo pažeista pulpa, išvalomi ir suformuojami danties kanalai. Paruošti danties kanalai hermetiškai užpildomi su plombine medžiaga. Endodontiškai gydytas dantis po kanalų plombavimo yra protezuojamas vainikėliu ar kita pasirinkta restauracija, tam kad apsaugotų ir pilnai atstatytų danties kramtymo funkciją. Hermetiškai (nepralaidžiai) užplombuoti kanalai su sandaria restauracija išsaugo nuosavą dantį.


Endodontinio gydymo procedūra


Išskiriami keli endodontinio gydymo etapai:

  1. Danties kanalų gydymas pradedamas nuo danties būklės ir atliktos rentgeno nuotraukos įvertinimo. Esant poreikiui atliekama vietinė nejautra (dantis yra nuskausminamas), gydomą dantį izoliuojame nuo seilių „koferdamo“ sistema (speciali dantų apsaugos sistema ) tam, kad procedūros metu išlaikytume dantį švarų ir į jį nepatektu seilės.
  2. Pašalinamos senos restauracijos (plombos), išvalomi pažeisti danties audiniai, suformuojama endodontinė ertmė. Infekuota pulpa su specialiais instrumentais pašalinama iš pulpos kameros ir danties šaknų kanalų.
  3. Išvalius ir paruošus danties šaknies kanalus plombavimui, kanalai užpildomi su specialia plombine medžiaga, vadinama gutaperča. Dantis po kanalų plombavimo dažniausiai atstatomas su laikina plomba.
  4. Pacientui atlikus endodontinį gydymą ir atstačius danties vainiką pasirinkta restauracija, yra išsaugomas natūralus dantis, kuris atlieka kramtymo funkciją. Endodontiškai gydytus dantis rekomenduojama protezuoti, todėl kad šios restauracijos ne tik atkuria kramtymo funkciją, bet ir užtikrina tvirtumą.

 

Kiek vizitų gali trukti endodontinis gydymas?


Endodontinis gydymas yra atliekamas per vieną ar kelis vizitus, tai priklauso nuo situacijos sudėtingumo ir ligos.


Šaltinis: www.endodontija.com


Pasidalinti


JUMS TAIP PAT GALI BŪTI AKTUALU

Ingrida Bavarienė šį kartą dalyvavo J. Kakčio kurse „Dantų restauravimas biomimetiniu principu”
27 kov., 2024
DENTI odontologijos klinikos kolektyvas nuolat dalyvauja įvairiuose tobulinimosi kursuose. Gydytoja odontologė Ingrida Bavarienė šį kartą dalyvavo J. Kakčio kurse „Dantų restauravimas biomimetiniu principu”. Gydytoja odontologė net tris dienas trukusiuose kursuose gilinosi į teorinę bei praktinę informaciją, kaip tinkamai atstatyti dantis plombuojant bei protezuojant, ir nepasiklysti siūlomų odontologinių medžiagų gausoje. I. Bavarienė naujausias žinias, pritaikys kasdienėje praktikoje odontologijos klinikoje DENTI. Stengiamės tobulinti savo žinias ir tinkamai pritaikyti visas odontologines naujoves kasdienėje praktikoje.
odontologinis lazeris
16 rugp., 2023
Šis odontologinis lazeris yra skirtas minkštųjų burnos audinių operacijoms, periodonto ligų gydymui, dantų balinimui ir minkštųjų burnos audinių regeneracijai skatinti, pvz., esant aftinėms opoms, herpesui, po dantų implantacijos ar kitų minkštųjų audinių operacijų. Odontologinis lazeris leidžia ženkliai sumažinti paciento patiriamą diskomfortą, nes operacijos metu nebūna kraujavimo, žaizdų nereikia susiūti, jos greičiau sugyja, o po operacijos dažniausiai nereikalingas nuskausminimas. Mėlynos šviesos odontologinis lazeris yra pranašesnis už tradicinį infraraudonos šviesos lazerį, todėl naudojant šį prietaisą galima atlikti įvairias ypatingo tikslumo reikalaujančias procedūras, pvz., estetinis dantenų kontūro formavimas ir pan. Mėlynos šviesos lazeris yra efektyvus dantų balinimui odontologijos klinikoje. Po procedūros, kuri trunka iki 1 val., dantys gali pašviesėti keliais spalvos tonais pagal Vita Shade spalvų skalę ar net labiau. Po balinimo šiuo lazeriu dažniausiai nepasitaiko dantų jautrumo. Atskiros temos lazerio reklamai:  Minkštųjų audinių operacijos lazeriu. Privalumai: nekraujuoja, žaizdų nereikia siūti, nereikalauja gilaus nuskausminimo procedūros metu ir beveik niekada neskauda po operacijos. Dažniausiai lazeriu atliekamos gingivektomiijos, įvairių granuliacijų šalinimas, dantų vainikų prailginimas, dantenų kontūro formavimas ir pan. Periodonto ligų gydymas, panaudojant lazerį. Privalumai: ypatingai didelis antibakterinio poveikio efektyvumas prieš dažniausiai periodonto ligas sukeliančius mikroorganizmus, greitai atliekama procedūra (vienam dančiui užtrunkama tik apie 20-30 s.). Po gydymo lazeriu periodonto kišenėse sukuriama ideali aplinka ligos gijimui, tačiau ilgalaikiam rezultatui pasiekti būtinas ir paciento bendrardarbiavimas, laikantis odontologo nurodymų. Šaknies kanalo dezinfekavimas lazeriu. Įprastą endodontinį chemio-mechaninį gydymą papildžius lazeriu atliekama šaknies kanalo dezinfekcija galima pagerinti ilgalaikio gydymo rezultatus. Privalumai: lazerio spindulys naikina bakterijas ne vien šaknies kanalo ertmėje, bet ir kanalo sienelės mikrokanalėlių tinkle, kur tradiciniai gydymo metodai bakterijų nepasiekia. Dantų balinimas lazeriu odontologijos klinikoje. Privalumai: greita procedūra, retai pasitaikantis dantų jautrumas, balinantis poveikis panašus arba geresnis, lyginant su kitais dantų balinimo metodais odontologijos klinikoje. Lazerio šviesa panaudojama kaip fotoaktyvatorius, padidinantis balinančios medžiagos poveikį dantų spalvai. Mėlynos šviesos lazeris pranašesnis dantų balinimui už tradicinį lazerį, nes naudojama kelis kartus mažesnė lazerio galia, kuri veikia fotochemiškai, t.y. kur kas mažiau kaitina danties audinius. Pasiekiamas geresnis balinantis poveikis, bet kur kas rečiau pasitaiko dantų jautrumas. ir t.t. pagal atskiras indikacijas iš lazerio protokolų sąrašo.
Share by: